среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy balaski z Winylu na plot i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na sztachety z PCV z Bogatynia na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastykowe z Nowego Targu używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na sztachetki plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztachety z Winylu z Piławy Górnej na plot i bramkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał różnego kształtu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych konturach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий