понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta plastikowe sadzi się w słonecznych miejscach, w których szybko rosną oraz mocno gęstnieją. Wiele czaru maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, ale wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta PVC mogą być nadzwyczaj smukłe, jednak wypada je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie zakłada się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PVC z Zawiercia stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий